Katolícka spojená škola Rajec

Prihlásenie

Výlet 7. A/B Moravský kras - Macocha

Vybrať miesto školského výletu býva niekedy náročné. Je nutné zohľadniť veľa vecí - od vzdialenosti, náročnosti trasy až po finančné možnosti rodičov.

O výlete do Moravského krasu sme však snívali už rok. Počas minuloročného výletu nám totiž pani sprievodkyňa o ňom rozprávala tak pútavo, že sme sa jednoducho nechali namotať. Pre všetkých z oboch sedmičiek to bola novinka, a tak sme teda boli riadne zvedaví. Program však sľuboval veľa: cestu vláčikom, kabínovou lanovkou, prechádzku pešo i plavbu loďkami po podzemnej riečke Punkve.

Navštívili sme najväčšiu priepasť svojho druhu v Európe - Macochu. Názov má, samozrejme, po zlej macoche, ktorá chcela skántriť svojho nevlastného syna - teda aspoň podľa povesti. Videli sme ju z dvoch nadzemných úrovní a ešte aj z jaskyne - boli sme vlastne na jej dne. A hoci názov tomu nenasvedčuje, je nádherná: hlboká, zarastená stromami, trávou a machmi, na dne je jazierko. „Punkevní jeskyne“ je jedna z najkrajších, aké sme videli - je dlhá, vysoká, široká s nádhernými vápencovými úkazmi. Časť sme prešli po svojich, rozhodne zaujímavejšia však bola plavba loďkami po riečke Punkva, ktorá tečie cez jaskyňu. Nad našimi hlavami sa týčilo 120 metrov skalného masívu.

Deťom sa páčilo viac ako minulý rok v Budapešti... To je super, ale zároveň to zaväzuje, aby sme na rok vymysleli niečo, čo bude prinajmenšom rovnako dobré, ak nie lepšie.

 

M. Smiešková

 

FOTOGALÉRIA