Exkurzia 8.A do Kremnice

Konečne nadišla streda, 11. apríl 2018, a my žiaci 8.A triedy sme sa vybrali mikrobusom do Kremnice. Cesta nám s dobrou náladou veľmi rýchlo ubehla. Cieľom exkurzie bolo navštíviť: Mincovňu Kremnica, Banské múzeum – Štôlňa Andrej a Múzeum Gýča.

V mincovni nám pán sprievodca porozprával samotnú jej históriu. Následne nám poukazoval miestnosti na razenie mincí a povysvetľoval princípy fungovania strojov vo výrobe. Nakoniec sme si mohli i my vyskúšať vyraziť nádhernú mincu. Po veľmi zaujímavej a poučnej prehliadke sme sa vybrali do Štôlne Andrej. Na začiatku prehliadky sme si museli obliecť plášte a nasadiť helmy s čelovkami. Až potom sme sa mohli vybrať s pani sprievodkyňou do podzemia štôlne. Mali sme možnosť vidieť, ako baníci v minulosti ťažili nerasty a boli sme oboznámení s rozlohou a históriou štôlne. Po skončení prehliadky banského múzea sme sa vydali späť do centra mesta. Posledným našim cieľom bolo navštíviť Múzeum Gýča, v ktorom nám pán sprievodca vysvetlil jeho históriu. V tomto múzeu sme navštívili viacero miestností, ktoré boli preplnené niekedy aj humornými gýčmi. Po zábavnej prehliadke sme si dali rozchod v centre mesta Kremnica. Nasadli sme do mikrobusu a šťastlivo sme sa vrátili k našim rodinám domov. Za zorganizovanie skvelej exkurzie ďakujeme nášmu naj učiteľovi Jurajovi Jasenovcovi. Všetkým odporúčame navštíviť mesto Kremnica.

Michal Židek (žiak 8.A triedy)