Fašiangové tradície Rajeckej doliny

V predvianočnom období, v decembri, si trieda 5. A v rámci vyučovania dejepisu vyrazila na malú exkurziu do neďalekého Fačkova. V tejto malej dedinke si už dávnejšie zriadili Fačkovskú izbu, v ktorej zhromaždili predmety a kroje viažuce sa k ich histórii. Krásu a fungovanie týchto vecí nám sprostredkovala p. Mgr. Miroslava Martinkovičová, vyštudovaná etnologička.

V týchto dňoch sme sa pre zmenu stretli u nás v škole. Pani Martinkovičová nám s nadšením priblížila práve prežívané fašiangové obdobie. Dozvedeli sme sa, odkiaľ pochádzajú fašiangové zvyky, čo znamenajú slová Turoň, medveď, kone, sprievod, aký význam majú masky, kroje, perá na klobúkoch mládencov či plieskanie bičom. A hoci Rajecká dolina nie je veľká, dozvedeli sme sa aj, že každá dedina dodržiava a uchováva svoje zvyky a inak ich prežívajú v Ďurčinej, inak vo Fačkove, v Šuji či v Čičmanoch.

Cieľom nášho stretnutia bolo nielen viac spoznať zvyky blízkeho okolia, ale aj nadchnúť žiakov pre prežívanie a odovzdávanie týchto tradícií ďalej.

PS: Viete, prečo sa mládenci pri tancovaní snažili zdvihnúť gazdinú čo najvyššie? Aby im vyrástol vysoký ľan. :)