• Letná škola - "Astronaut in training" (1. turnus)

• 14.08.2021 16:52
      • V dňoch 9. až 13. augusta naša školička dostala prívlastok "vesmírna". 50 našich žiakov z rôznych ročníkov sa podujalo podstúpiť náročný astronautský výcvik v štyroch cvičiteľských skupinách.
      • Museli zvládnuť  teoretické vedomosti v oblastiach: Slnečná sústava, Poznávanie nočnej oblohy a jej súhvezdí (Constellation), Skúmanie mesiaca a históriu jeho dobývania človekom. Zaoberali sa i otázkou možného života na Marse. Žiaci boli školení i v nádhernom mobilnom planetáriu, ktoré zavítalo do našej telocvične a navštívili Krajskú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. Jej zamestnancov ohúrili svojimi už nadobudnutými vedomosťami. Napr. už aj tí najmenší veľmi dobre vedeli, prečo vidíme zo Zeme vždy len jednu stranu Mesiaca alebo kedy a komu sa podarilo spraviť na ňom prvý krok. Každý deň žiaci absolvovali aj fyzický tréning v teréne, v ktorom preukázali trpezlivosť, výdrž, priateľskú kolegialitu a spoluprácu. Výučbou angličtiny zameranej na vesmírnu terminológiu prešiel každý účastník. Podarilo sa nám vyrobiť i raketu, ktorá vyletela ozaj vysoko! (Nezabudnite: sóda a ocot!) Tí starší pre nás na trase Rajec - Šuja umiestnili telesá slnečnej sústavy a ich QR kódy, ktoré putujúcim detektívom prezradili zaujímavé vesmírne informácie. Nočné pozorovanie oblohy bolo nezabudnuteľným zážitkom najmä pre tých, ktorí prvýkrát videli padajúce perzeidy, Kasiopeju s Andromedou a cez suprový ďalekohľad Saturn aj s prstencom či Jupiter so svojimi mesiacmi. Ďakujeme pozvaným hosťom, ktorí nám tento zážitok umožnili. Posledný deň sme boli preskúšaní z riadenia lunárneho modulu na autodrome a zvládania beztiažového stavu na calypse. Veľmi pekne ďakujeme našim kuchárkam za chutné kozmické jedlo.