• Zimná kalokagatia

• 15.03.2019 12:45
      •          Grécke slovo kalokagatia vyjadruje antický ideál spojenia krásneho tela s ušľachtilým duchom. Rovnaké slovo si za názov pozoruhodného podujatia vybrali aj športoví nadšenci, ktorí pred pár rokmi rozbiehali olympiádu detí a mládeže, na ktorej skombinovali športové súťaženie s vedomostnými a umeleckými súťažami.
      •          Tento rok sa v Štrbskom Plese uskutočnil už 9. ročník Zimnej kalokagatie (poriadanej Ministerstvom školstva, Slovenskou asociáciou športu na školách, SLA a SZB), ktorého sme sa rozhodli zúčastniť aj my, žiaci Katolíckej spojenej školy v Rajci spolu s ďalšími takmer 300 žiakmi z celého Slovenska. Počas dvoch dní (12. – 13. marca) sme sa zapojili do súťaží v bežeckom lyžovaní a biatlone. Začali sme súťažou XCX (kros kantry kros), kde sa pretekalo v bežeckom lyžovaní s prekážkami (slalom, podliezanie, prestupovanie zo stopy do stopy, slalom v prudkom kopci, otočka o 360°, prekonávanie terénnej nerovnosti, biatlonová strelnica, cúvanie a šprint do cieľa). V tejto disciplíne Jurko Mihalec (6. A) skončil na 10. mieste. Večer začali preteky pri umelom osvetlení v šprintoch klasickou technikou. Na druhý deň prebiehali súťaže zmiešaných štafiet. V bežeckom lyžovaní sa Majka Koledová s Mirkom Židekom (9. A) umiestnili na 5. mieste. V kategórii starších žiakov sme sa museli spojiť s inými školami a aj takto sme dokázali, že šport naozaj spája. Posledné preteky absolvoval Jurko Mihalec – bežal mixovanú biatlonovú štafetu, v ktorej sa umiestnil na 8. mieste.

Strávili sme dva krásne dni v nádhernej tatranskej prírode, zašportovali sme si, spoznali nových kamarátov a nadviazali nové kontakty. Tešíme sa na budúci ročník.

PaedDr. J. Mihalec