• Comenius

      • 04.10.2018 13:00
      • Projekt Comenius: „Oživenie Slovanov v období 17. – 20. storočia“
      • Comenius

        Projekt Comenius: „Oživenie Slovanov v období 17. – 20. storočia“

         

        Mobilita v Poľsku

        Naša škola sa zapojila do projektu v rámci Programu celoživotného vzdelávania Comenius – multilaterárne školské partnerstvá. Projekt s názvom Oživenie Slovanov v 17. – 20. storočí nám pomôže spoznať snahu Slovanov o určenie vlastnej svojbytnosti a budeme skúmať, ako vyzerala spolupráca zástupcov slovanských národov v tejto ťažkej, ale dôležitej dobe.

        V dňoch 29. 3. – 4. 4. 2014 som sa zúčastnila na mobilite v Poľsku, v meste Skoczow. Mobility sme sa zúčastnili my, Slováci, Česi, Bulhari a Poliaci.

        V sobotu (29.3.) sme po obede odchádzali zo Žiliny vlakom do Českého Tešína. V Tešíne na nás čakal autobus, v ktorom už čakali českí účastníci. O pol hodinu neskôr sme dorazili do Skoczowa, kde sme sa ubytovali v hoteli Koss v Górki Wielkie a neskôr sme sa zúčastnili na umeleckom seminári v Múzeu Kossaków, kde sme mali zaujímavú prednášku. Po večeri nás čakali rôzne aktivity, ktoré nám pomohli rýchlejšie sa zoznámiť s ostatnými účastníkmi.

        V nedeľu (30.3.) sme išli do galérie Adama Malysza, známeho skokana na lyžiach. Neskôr sme sa vyviezli lanovkou, hore sme si mohli z blízka pozrieť skokanský mostík. Po obede sme pracovali v skupinkách.Mali sme za úlohu nakresliť jednotlivé veci a neskôr sme ich názvy prekladali do ďalších jazykov. Bolo to zábavné a navzájom sme si pomáhali. Neskôr boli naše majstrovské diela vystavené v škole v Skoczowe. Po večeri sme pracovali na projektovom denníku.

        V pondelok (31.3.) sme ráno išli do školy, kde každá krajina prezentovala svoju prezentáciu. Po prezentáciách sme sa zúčastnili prehliadky školy, po ktorej sme mali hodiny poľštiny, kde sme pracovali v jednotlivých skupinkách. Tam sme videli naše umelecké diela z predchádzajúceho dňa. Po obede sme mali prehliadku mesta Skoczow. Tak ako každý deň, aj v pondelok sme pracovali na projektovom denníku.

        V utorok (1. 4.) sme cestovali do Tešína, kde sme sa zúčastnili prehliadky mesta Tešín. Navštívili sme Divadlo A. Mickiewicza. Videli sme Rotundu svätého Mikuláša a sv. Václava, ktorá je najstaršou a najcennejšou pamiatkou v Tešíne. Veľmi nás zaujala studňa vo veži Poslednej obrany. Navštívili sme aj Piastovskú vežu, odkiaľ sme mali pekný výhľad na Tešín. Po obede sme odchádzali do mesta Wroclaw, kde sme boli ubytovaní dve noci.

        V stredu (2. 4.) sme sa doobeda zúčastnili prehliadky mesta Wroclaw, kde sme videli veľa kultúrnych pamiatok, námestí a kostolov. Navštívili sme aj Panorámu Raclavika, kde olejomaľba zobrazuje bitku Raclawice, Kosciuszkovo povstanie a víťazstvo poľských síl pod velením generála Tadeusza Kosciuska. Táto maľba sa mi veľmi páčila a veľa som sa pri tom dozvedela o dejinách. Neskôr sme mali rozchod vo Wroclawi.

        V štvrtok (3. 4.) sme navštívili Wroclawskú univerzitu ako centrum panslavizmu v Poľsku. Po obede sme sa vracali späť do nášho pôvodného hotela Koss v Górkach Wielkich. Cestou sme sa ale ešte zastavili na zámku, za ktorým bola obrovská záhrada. Bolo pekné slnečné počasie a záhrada vyzerala nádherne. Po návšteve zámku sme pokračovali v ceste.

        V piatok (4. 4.) sme sa ráno rozlúčili s ostatnými účastníkmi a vydali sme sa na cestu domov.

        Jana Galková, septima KSŠ - GAŠ

         

        Mobilita v Bulharsku – 12. 6. – 18. 6. 2014

        Dňa 12. 6. 2014 sme v skorých ranných hodinách odleteli do bulharského letoviska Burgas. Tam na nás čakali naši priatelia z predchádzajúcej mobility, s ktorými sme spoločne odišli do Pomoria, kde sme boli ubytovaní. V poobedných hodinách sme sa zúčastnili na hodinách bulharčiny a ruštiny. Tie boli urobené veľmi zaujímavou a hravou formou. Ani sme nevedeli a spoločne sme vytvorili ďalšiu časť Slovníka slovanských slov. Nasledujúci deň (13. 6.) sme navštívili mesto Varna. Vo Varne sme absolvovali hodinu zemepisu, navštívili sme kláštor Aladza, Archeologické múzeum so širokou škálou artefaktov, Múzeum Vladislawa Warnencika a taktiež zaujímavý Morský park. V sobotu,, 14. 6., sme si prehliadli krásne mesto Nessebar. Ďalší deň (15. 6. ) sme mali taktiež prehliadku mesta, tentokrát to však bolo mesto Pomorie. V poobedných hodinách sme odišli do Slivenu. V pondelok, 16 .6., sme všetci prezentovali svoje pripravené prezentácie. Neskôr sme navštívili Múzeum Dobri Cintulova, kde sme mali aj hodinu bulharčiny, po tom nasledovala prehliadka Slivenu. Nasledujúci deň sa niesol v „duchu turistiky“. Popozerali sme si Skanzen Etara, navštívili Skanzen Damascena, mesto Šipka a taktiež sme absolvovali menšiu túru na vrch Stoletov (viedlo naň 890 schodov :D ). V neskorších večerných hodinách sme prišli do Bugrasu, odkiaľ sme v nasledujúci deň (18. 6.) odleteli naspäť domov.

         Dominika Ľudviková, sexta GAŠ

         

        Comenius: Stretnutie na „slovenskej hrude“

        V pondelok 3.11. zavítali k nám na Slovensko naši priatelia z Čiech, Poľska a Bulharska, aby sme sa zúčastnili ďalšej mobility v rámci projektu  Programu celoživotného vzdelávania Comenius – multilaterárne školské partnerstvá. Počas celého nasledujúceho týždňa sme ich mali zoznámiť s našou krajinou a ukázať im čo najviac z krás nášho malého Slovenska. V utorok sme si to namierili priamo do hlavného mesta - Bratislavy, stihli sme aj prehliadku Devína  a nočnú prehliadku Trenčianskeho hradu. Na ďalší deň sme si spravili krátku exkurziu do Biomasy a potom sme sa zastavili v Starej Bystrici pri Slovenskm orloji a následne vo Vychylovke, kde sme mali možnosť zažiť ukážku starodávneho úvraťového systému.  Vo štvrtok nás čakala náročná cesta na Spiš, kde sme navštívili Spišský hrad, Spišskú Kapitulu a na záver dňa sme sa pristavili pri našom slovenskom skvoste v srdci Tatier - Štrbskom Plese. Piatok sa niesol v znamení prezentácií a hodín angličtiny a slovenčiny spojených s tvorbou Slovníka slovanských slov. Nebola to vôbec nuda, veľa sme sa smiali, vyskúšali sme si aj pantomímu a najmä sme sa veľa naučili o našich sčasti podobných, no jedinečných jazykoch. Poobede sme absolvovali ešte prehliadku Žiliny (výstup na Burianovu vežu a zostup do žilinských katakomb) s krátkym rozchodom na záver. Posledný deň sme si to namierili priamo do Kláštora pod Znievom, kde sme absolvovali prehliadku a potom do Martina na Národný cintorín, kde sme si pozreli hroby významných osobností Slovenska, a tiež sme sa trošičku oboznámili s ich životom a zásluhami pre slovenský národ. To bola posledná bodka za programom, potom nasledovalo dlhé lúčenie. Hoci sme boli smutní, že sa tento skvelý týždeň končí, tešili sme sa z nových zážitkov, nových ľudí, ktorých sme spoznali a nových vecí, ktoré sme sa naučili. Teraz sa tešíme na ďalšiu mobilitu, kde sa opäť všetci stretneme, tentoraz v Čechách. 

        Alžbeta Vanáková, septima

         

        Mobilita v Českej republike

        Projekt Comenius s názvom „Oživenie Slovanov v 17. – 20. storočí“, v ktorom je zapojená naša škola, pokračoval v dňoch 23. – 28. 3. 2015 ďalšou mobilitou. Tentokrát sme navštívili partnerskú školu v Českej republike, konkrétne v Šumperku.

        Šumperku sa hovorí aj malá Viedeň, preto naše prvé kroky viedli do centra mesta, v ktorom sa nachádza mnoho historických budov spolu s obrovskou radnicou. Z jej veže sme mali nádherný výhľad na okolie i na zasnežený vrch Praded. Potom nás už čakali povinnosti.

        Po privítaní v partnerskej škole a zvítaní sa s partnermi z Poľska a Bulharska sme prezentovali doma pripravené prezentácie. Ich témou boli umelci pôsobiaci v období národného obrodenia v jednotlivých zúčastnených krajinách. Na záver prvého dňa sme absolvovali hodiny českého a anglického jazyka, v rámci ktorých sme spoločne pracovali na ďalších témach Slovníka slovanských slov. Nasledujúce dni sme navštívili viacero miest. V utorok naše kroky viedli do Múzea J. A. Komenského v Přerově, v ktorom sme sa dozvedeli o jeho živote a zároveň sme si mohli posedieť v školských laviciach, ktoré „drali“ deti v 19. a 20. storočí. Popoludní sme už obdivovali Arcibiskupský palác a Katedrálu sv. Václava v Olomouci.

        V stredu nás čakala dlhá cesta do Viedne. Zúčastnili sme sa prehliadky zámku Schönbrunn – letného sídla Habsburgovcov. Po nej nás čakalo sladké prekvapenie. Múzeum čokolády. Videli sme výrobu tradičných rakúskych cukroviniek (Mozartkugeln), mali sme možnosť ochutnať aj iné delikatesy a nakoniec si aj tieto maškrty zakúpiť. 

        Štvrtok sa niesol v znamení presunu do hlavného mesta ČR. Po ceste sme sa zastavili v Hlinsku, kde sme si prezreli skanzen Betlém. Následne sme sa navštívili Múzeum bábkových kultúr v meste Chrudim. Ďalšou zastávkou bol nádherný  gotický Chrám sv. Barbory v Kutnej Hore. Večer nás už vítala Praha.

        V piatok sme navštívili Poľský inštitút a Pražský hrad, poprechádzali sme sa v jej historickom centre. Večer sme sa všetci vyobliekali. Naším cieľom bolo Národní divadlo. Predstavenie v Laterne magice nás zaujalo predovšetkých zaujímavým spracovaním.

        V sobotu nás čakal posledný bod programu. Česká národná galéria. Mali sme možnosť kochať sa pohľadom na diela Alfonsa Muchu. Jeho Slovanská epopeja je skutočne očarujúca.

        Po týždni strávenom v Českej republike sme sa už všetci tešili domov. Každý z nás si počas tohto pobytu našiel niečo, čo ho zaujalo. Zároveň sme si precvičili angličtinu a nadviazali viacero nových priateľstiev. Lúčili sme sa s prísľubom, že od septembra budeme pokračovať v novom projekte.

        Mgr. Miriama Uričová, koordinátorka projekt

        Projekt Comenius: „Oživenie Slovanov v období 17. – 20. storočia“

        Po úspešnom ukončení dvojročného multilaterálneho projektu The good deed of St. Cyril and Methodius unites Slavonic people (Po stopách sv. Cyrila a Metoda), ktorý bol realizovaný s finančnou podporou Európskej komisie, Generálneho riaditeľstva pre vzdelávanie a kultúru v rámci Programu celoživotného vzdelávania COMENIUS – Školské partnerstvá, sme sa spolu s našimi partnermi z Bulharska, Poľska a Českej republiky rozhodli spolupracovať aj na ďalšom projekte. Vo februári 2013 sme podali prihlášku a netrpezlivo sme čakali na odpoveď, ktorá mala prísť na konci školského roka. A odpoveď naozaj prišla. Taká, akú sme si priali. Nový projekt pod názvom „Oživenie Slovanov v období 17. – 20. storočia“ trvá od 1. 8. 2013 do 31. 7. 2015. V tomto projekte sa budeme venovať 17. – 20. storočiu, ktoré sa vyznačuje bojom za národnú a cirkevnú nezávislosť a vznik národných jazykov. My, ako partner zo Slovenska, sme sa rozhodli v projekte venovať obdobiu národného obrodenia. Viaceré národy zapojené do projektu majú spoločnú minulosť v rámci Habsburskej monarchie. V časoch národného obrodenia dochádzalo k intenzívnej spolupráci medzi slovanskými národmi v snahe chrániť sa pred germanizáciou a maďarizáciou. Našou úlohou bude hľadať cesty spolupráce národovcov Slovenska a ostatných krajín participujúcich na projekte. Chceme oboznámiť účastníkov s myšlienkou slovanskej vzájomnosti a živým odkazom cyrilometodskej tradície v našich dejinách a literatúre. Budeme sa tiež snažiť priblížiť otázku vzniku, kodifikácie a významu spisovného jazyka Slovákov žijúcich v rakúsko-uhorskej monarchii v ich snahe o samourčenie a pri formovaní moderného národa. Oboznámime účastníkov s používaním biblickej češtiny a prácou štúrovcov v oblasti jazyka a literatúry.

        Teraz nastal čas, kedy sa začíname venovať príprave na prvú mobilitu, ktorá sa uskutoční v poľskom meste Skoczów. Tam sa prvýkrát v rámci tohto projektu stretneme so zástupcami našich poľských, českých a bulharských partnerov.

         

      • Naspäť na zoznam článkov