Oznamy 2024/2025
Kloktacie testy - informácie o priebehu testovania
- 13.04.2021 16:22
- Na našej škole sme sa rohodli kvôli z.,výšeniu bezpečnosti našich detí 1x týždenne, vždy v piatok, testovať zatiaľ žiakov 3., 4. a 8., 9. ročníka kloktacími testami. Žiaci budú kloktať čistú vodu z vodovodu (5ml). Výsledok testu príde rodičovi ako sms a mail na tel. číslo a mail, ktorý zadal škole na začiatku šk. roka do 72 hodín (ak chcete zmeniť č. telefónu alebo mail nahláste to, prosím, prostredníctvom tr. učiteľa.) Prosím rozklinite si celý článok pre viac informácií.
Prihlasovanie na kloktacie testy je možné prostredníctvom edupage alebo triedneho učiteľa (v tom prípade je potrebné priniesť Priloha_c.1A_suhlas_dotknutej_osoby v papierovej forme).
Základné informácie o testovaní
1. Kloktacie testy a ich výhody
Testovanie formou výplachu ústnej dutiny a hltanu (kloktaním) je veľmi spoľahlivý spôsob samoodberu biologickej vzorky na vyšetrenie prítomnosti vírusu SARS-CoV-2. Samoodber kloktaním je bezpečný a jednoduchý, a ani pri opakovaných odberoch nedráždi sliznicu. Pri odbere nie je potreba asistencie zdravotníckeho personálu. Odobraté vzorky sú vyšetrované PCR metódou v akreditovanom laboratóriu.
PCR metóda je najspoľahlivejší spôsob detekcie vírusu SARS-CoV-2.
2. Inštruktážne video
https://youtu.be/Q8_P2eTy8tEhttps://youtu.be/Q8_P2eTy8tE3. Samotný odber vzorky
Pred odberom by nemal žiak aspoň dve hodiny jesť, piť, kloktať, žuť žuvačku, vyplachovať si ústnu dutinu, nemôže vykonať zubnú hygienu a nemôže ani používať kvapky a spreje do nosa či hrdla.
Počas celého testovania musí mať žiak nasadené rúško alebo respirátor, okrem momentu výkonu samotného odberu - kloktania.
Opatrne otvorte krabičku a vyberte jej obsah. Krabičku nepoškodzujte, bude použitá pre spätný transport vzorky do laboratória.
Napustite pitnú vodu z nádoby alebo vodovodného kohútika do priloženej odmerky presne po rysku 5 mililitrov.
Zhlboka sa nadýchnite a zakašlite do rúška.
Obsah odmerky si vlejte do úst - neprehltnite. Pokiaľ omylom prehltnete vodu, postup opakujte. Napustite pitnú vodu z nádoby alebo vodovodného kohútika do priloženej odmerky presne po rysku 5 mililitrov.
Obsah kloktajte v rozmedzí 20-30 sekúnd. Kloktať môžete aj prerušovane.
Vykloktaný obsah vypľujte späť do odmerky.
Vykloktaný obsah opatrne prelejte do priloženej skúmavky. V skúmavke je stabilizačný prášok, ktorý nesmiete vysypať.
Skúmavku riadne uzavrite a pretrepte.
Na štítok na skúmavke napíšte údaje testovanej osoby - meno, priezvisko a rodné číslo.
Obaľte skúmavku absorpčným papierikom.
Uzavretú a obalenú skúmavku vložte do menšieho priesvitného vrecka a uzavrite.
Takto zabalenú skúmavku vložte do väčšieho čierneho vrecka a uzavrite ho.
Následne vložte takto zabalenú skúmavku do krabičky a uzavrite ju.
4. Riziká spojené s testovaním:
Sú minimálne, pretože prehltnutie čistej vody nespôsobí žiadne ťažkosti ani zdravotné riziko.
Vdýchnutie pitnej vody spôsobí kašeľ, po odznení kašľa sa odber zopakuje.
5. Výsledok testu
Výsledok testu obdrží zákonný zástupca e - mailom a SMS do 72 hodín na uvedené mobilné číslo a e-mail v elektronickej žiadanke. Všetky údaje sú čerpané z elektronickej žiadanky.
6. Poskytnutie ďalších informácií
V prípade akýchkoľvek dotazov nás kontaktujte na telefónnom čísle: 041/2000988 v čase od 8,00 do 15,00 hodiny.
7. Postup v prípade pozitivity výsledku :
Musíte zostať v DOMÁCEJ IZOLÁCII a ostatní členovia spoločnej domácnosti v KARANTÉNE v zmysle aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (aj keď boli pri aktuálne prebiehajúcom testovaní negatívni).
Informujte o pozitivite Vášho všeobecného lekára (v prípade detí všeobecného lekára pre deti a dorast), alebo lekára miestne príslušného VÚC, ak Váš lekár nie je k dispozícii.
Už pri miernych klinických príznakoch bezodkladne telefonicky kontaktujte svojho príslušného všeobecného lekára, dohodnite sa na ďalšom postupe a dodržujte jeho pokyny, najmä ohľadom liečby.
Ak máte závažné príznaky: opakované vzostupy teploty nad 39 st. C, ťažkosti s dýchaním, tlak alebo bolesť na hrudníku, volajte záchrannú zdravotnú službu – č. 155.
Informujte o svojej pozitivite všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte 2 dni pred odberom (alebo pre začiatkom klinických príznakov, ak tieto vznikli ešte pred odberom). Všetky kontakty musia ostať v karanténe (aj v prípade negatívneho výsledku v čase práve prebiehajúceho testovania) 10 dní od kontaktu s Vami. Za úzky kontakt sa považuje osobný kontakt dlhší ako 15 minút vo vnútornom priestore.
Vaša domáca izolácia trvá minimálne 14 dní od odberu na COVID-19, pokiaľ sa v posledných troch dňoch tejto doby nevyskytol ani jeden z klinických príznakov ochorenia (teplota, kašeľ, dýchavičnosť, strata čuchu, chuti....). O konečnej dĺžke karantény rozhodne Váš všeobecný lekár.
Karanténa osôb žijúcich s Vami v spoločnej domácnosti trvá po celú dobu Vašej izolácie. (Odporúčame im prihlásiť sa na testovanie prostredníctvom web-stránky korona.gov.sk link: https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php, najskôr 8. deň od kontaktu s Vami. Aj v prípade negatívneho výsledku však ostávajú v karanténe počas celej doby Vašej izolácie).
Ak ste COVID-19 pozitívny, Vy ani osoby žijúce s Vami v spoločnej domácnosti a Vaše úzke kontakty nesmiete opustiť miesto, kde ste sa rozhodli zdržiavať počas izolácie a karantény okrem: prípadu núdze, pri potrebe základnej zdravotnej starostlivosti. Nesmiete: chodiť na verejné miesta, kultúrne spoločenské a športové udalostí, ani sa zúčastňovať súkromných akcií (rodinné oslavy, a pod. s výnimkou pohrebov), používať hromadnú dopravu alebo taxík, nikoho navštevovať, prijímať návštevy.
Viac informácií o aktuálnych vyhláškach a opatreniach na stránkach: www.korona.gov.sk, www.uvzsr.sk.- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články